główna o mnie technika multimedia galerie wiersze dla dzieci dla dorosłych
Technika - RTV oraz AGD

Dobór i instalowanie sprzętu RTV

Zawsze proponuję zakup urządzeń tej samej firmy. Daje to wygodę obsługi i dopasowanie wyglądu. Kolor srebrny JVC to nie to samo co srebro np. wg Sony.

1. Telewizory

Przyjechał do mnie kuzyn ze Stanów i widząc mój telewizor zapytał ze zdziwieniem: Boguś, co to za firma ten Panasonic? U nas jak ktoś nie ma Sony to tak jakby miał jakiś Tajwan!
Wyjaśniłem szybko i pokazałem możliwości. W cenie niższej niż za Sony dostajemy sprzęt niesamowicie rozbudowany elektronicznie, ale fakt: z gorszym nieco kineskopem. Sony w tym względzie jest nie do podrobienia! Do Panasonica wystarczy dokupić dwa głośniki i już mamy kino domowe, bo z tyłu odbiornika możemy je bezpośrednio podłączyć do TV. Do tego dodajemy jakieś DVD i teatr domowy gotowy!
Rozwiązanie profesjonalne obejmuje oczywiście oddzielne klocki DVD i amplitunera, ale TV z wyjściami głośnikowymi dalej bardzo się przydaje, bo nie włączając amplitunera uzyskujemy sygnał Dolby np. ze stacji TVN.
Kłopotliwe jest przecież to mieszanie "leniuchami", których zwykle na ławie zalega minimum 3 ( pilot od TV, pilot od SAT, pilot od amplitunera z DVD).

2. Projektory

Montowałem ostatnio komuś takie cudeńko Marantza za lekko ponad 60 tys. złotych (słownie: sześćdziesiąt tysięcy!). To bzdura, że super jakość, że ustawialne na wszelkie możliwe sposoby.
Lecz jeśli chcesz koniecznie szpanować to pozwól, że udzielę Ci praktycznych rad montażowych.
Po pierwsze, zdecyduj się na idealnie prostopadłe położenie projektora względem ekranu. To bardzo ważne! Niby system regulacji elektronicznej pozwala na montaż "pod kątem", ale ustawienia trapezowości obrazu odbywają się skokowo. Jeśli już musisz projektor zamontować ukośnie względem ekranu, to najpierw (zanim go przymocujesz do sufitu) podłącz go i uruchom, ustawiając go na stołach i stołkach, by pionem zrobionym z nitki i obciążnika, dokładnie wyznaczyć punkt mocowania na suficie.
Kolejna wada projektora to zniekształcone menu na ekranie. Mimo, że obraz da się prawie dobrze ustawić, to menu pozostaje zniekształconym trapezem gdy projektor ma oddzielny do niego przetwornik, a z reguły tak jest.

Zanim kupisz projektor to wypytaj o wszystkie te szczegóły i poproś, aby prezentacji dokonano w pomieszczeniu ze światłem dziennym- koniecznie! Może ten, który montowałem, był za tani. :-)

3. Sprzęt nagłaśniający i DVD

Aby ograniczyć ilość skrzynek na półkach pod telewizorem, proponuję zakup kina domowego, które w jednym klocku ma wszystko: radio, wzmacniacz, zmieniarkę CD z DVD i MP3 na 5 płyt. Pozostaje wtedy jeden pilot od akustyki, bo to ma być sprzęt dla nas, a nie my dla sprzętu.
Teraz ustawiamy głośniki pamiętając, że od tego wszystko zależy. Głośnik basowy tzw. subwoofer, może stać za szafką i nie musi być skierowany do słuchacza. Ucho ludzkie niespecjalnie wyczaja, skąd dochodzą basy. Pozostałe głośniki muszą być bardzo dokładnie ustawione. Rozłóż najpierw kable po podłodze i szukaj dla nich odpowiedniego miejsca tak, aby nie tylko jedna osoba miała pełny komfort odsłuchu efektów. Prawie każde DVD ma w pilocie przycisk oznaczony test lub A-B. Ten pierwszy pomoże nam ustalić głośność poszczególnych głośników, ten drugi zaś pozwala na powtarzanie wybranego fragmentu, np. 15 sekund utworu. I do tego powtarzającego się fragmentu naszego ulubionego kawałka "dostrajamy" głośniki, pamiętając, że wszystkie (oprócz subwoofera) mają "widzieć" nasze uszy.
Uwaga! Jeśli kupisz DVD Sony, to zadaj sobie nieco trudu i ustaw w jego właściwościach audio- działanie wszystkich głośników, bo fabrycznie większość modeli skonfigurowanych jest na "stereo". I nie szukaj menu w języku polskim, bo to jeszcze rarytas, lecz poproś o dokładne tłumaczenie instrukcji, porównując tę oryginalną z tą przetłumaczoną (mają się zgadzać wszystkie obrazki).