główna o mnie technika multimedia galerie wiersze dla dzieci dla dorosłych
Technika - Dom i ogród

Elektronika w domu

(2012.03.10) Pojawiło się wiele rozwiązań systemów domów inteligentnych. Obecnie na rynku mamy dwa podstawowe. Jeden to przewodowy, a drugi bezprzewodowy.
Przewodowy system warto instalować w fazie budowy bądź remontu lokalu, zaś bezprzewodowy wymaga jedynie zmiany włączników światła na przyciski dzwonkowe.
Wśród najbardziej popularnych można znaleźć elementy wykonawcze firmy Fibaro, która wykorzystuje w nich przekaźniki. Firma ta proponuje najbardziej popularny w Stanach system bezprzewodowy i wykorzystuje jednostkę centralną (home center) z własnymi modyfikacjami oprogramowania. Wg. stanu na początek roku 2012 system wiesza się, a na forum można poczytać jak często "macają", by znaleźć rozwiązanie problemu wykorzystując zapalonych klientów jako testerów. Regulatory ogrzewania to paskudna chińszczyzna. Ale firma produkty sprzedaje i ciągle otwiera nowe salony pokazowe.

Osobiście poleciłbym z rozwiązań bezprzewodowych produkty Delta Dore. Ale pojawia się coraz więcej innych standardów, które opisuje obszernie np. murator.pl.
Delta Dore- francuska firma, w swoich elementach wykonawczych stosuje półprzewodniki najnowszej generacji i dlatego dla mnie to dobry wybór. Przedstawicielstwo w Krakowie już dwa miesiące odpowiada na mojego maila z prośbą o dobór elementów do sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Ale warto poczytać, co takie systemy potrafią. Potem dokonujemy kalkulacji np. dla mieszkania o pow. 70 m.kw. i okazuje się, że jak się zmieścimy w 10 tysiącach złotych to ekstra wynik. :-)