główna o mnie technika multimedia galerie wiersze dla dzieci dla dorosłych
Technika - Komputery

Zabezpieczenia

Uważne przeczytanie poniższego tekstu pomoże zrozumieć istotę zagrożenia oraz być może pozwoli z biegiem czasu na poszukiwanie własnych, jeszcze lepszych rozwiązań!

Oto w punktach algorytm ochrony komputera podłączonego do internetu:

1. firewall, czyli zapora, która kontroluje ruch danych pomiędzy komputerem a siecią,
2. strażnik rejestru, który chroni plik rejestru systemu przed próbami modyfikacji z sieci i nie tylko,
3. blokada złośliwych dodatków, jakie wraz z wczytywaną stroną zapisują się na naszym dysku,
4. skanowanie antywirusowe wczytywanej i obecnej już zawartości,
5. usuwanie wszelkich innych szkodliwych dodatków.

Proponowane przeze mnie rozwiązanie zostało wybrane spośród wielu tak, aby nie narażać komputera na stany nieustalone, tzn. takie, które wynikają z wzajemnego "gryzienia się" zainstalowanych programów. Aby tego uniknąć przeprowadziłem w marcu 2004 roku testy, mające na celu takie przygotowanie komputera do pracy w sieci, aby nie spotkały nas żadne niespodzianki.

Konfiguracja programowa, którą tu opisuję, działa z powodzeniem na kilku komputerach od miesięcy i jak na razie bardzo skutecznie chroni ich zasoby z systemem operacyjnym na czele. Komputery te pracują niemalże non stop, a ich właściciele są bardzo zadowoleni, gdyż w pełni i bez obaw mogą korzystać z zasobów sieci, odwiedzając nawet bardzo niebezpieczne witryny.

Podczas wczytywania takiej strony do naszego komputera, na twardym dysku składują się pliki, jakie są zadeklarowane w kodach takiej strony przez jej konstruktora i nie tylko. Pliki te stanowią swoistą bombę zegarową, która wybucha, ale jej nie słychać. Dopiero później widzimy, że komputer jakoś wolniej pracuje, dłużej się uruchamia, bądź też nie uruchamia się za pierwszym razem, albo nie uruchamia się wcale.

Pojawia się mały kłopot w momencie, gdy posiadany przez nas komputer jest starszej generacji. Polega on na tym, że programiści, którzy zajmują się tworzeniem użytków w dzisiejszych czasach, niespecjalnie przejmują się posiadaczami komputerów słabszych niż wiodące i napisane przez siebie softy zapewne testują wyłącznie na najnowszych maszynach, bo na nich to właśnie programy te pracują szybko i prawie nie zauważamy obciążenia komputera spowodowanego ich pracą. Ale i tak można sobie z tym poradzić. W opcji automatycznego uruchamiania wraz z systemem "programu- strażnika", należy ustawić wyłączenie autostartu. Wtedy komputer uruchomi się szybciej. Musimy jednak pamiętać, aby co jakiś czas uruchamiać "wymagający" program zwłaszcza wtedy, gdy odwiedzamy w internecie strony niebezpieczne. Bezwzględnie należy poświęcić kilkanaście sekund i uruchomić naszego "strażnika", gdyż skutki mogą być jednoznaczne: awaria systemu w najmniej oczekiwanym momencie, a to boli!

Aby dowiedzieć się więcej o przykładowej propozycji zabezpieczenia oraz "wmontowania" jej w swój sprzęt- zapraszam do zakładki "programy".